Intera julkistaa 450 miljoonan euron Intera Fund V -rahaston – Suomen suurin buyout-rahasto keskittyy kasvun rakentamiseen

Intera Partners on tänään julkistanut viidennen rahastonsa, joka saavutti 450 miljoonan euron enimmäiskokonsa ja ylitti selvästi alkuperäisen 375 miljoonan euron tavoitteensa. Intera Fund V on kaikkien aikojen suurin suomalainen buyout-rahasto ja sen sijoittajakunta on kansainvälinen.
Fund V jatkaa Interan strategiaa sijoittaa suomalaisiin ja ruotsalaisiin yrittäjävetoisiin palvelu- ja teknologiayrityksiin, joilla on vahvat edellytykset kasvaa ja kansainvälistyä. Interan erityinen vahvuus on auttaa näitä yrityksiä kasvamaan suuriksi, kansainvälisesti menestyviksi toimijoiksi sekä tukea niitä kestävän kasvun seuraavissa vaiheissa. Interan portfolioyhtiöt ovat keskimäärin nelinkertaistaneet liikevaihtonsa omistusjakson aikana. Interalla on lähes 20 vuoden kokemus, 37 toteutettua sijoitusta ja vahvat näytöt muun muassa Cervin, Kreaten, PHM Groupin, Rantalaisen, Rentan ja Roiman kasvun tukemisesta. Suurempi rahasto mahdollistaa entistä kunnianhimoisempien kasvutarinoiden tukemisen, jolloin yritykset voivat kasvaa merkittävästi suuremmiksi Interan omistuksessa.
Intera Fund V:n sijoittajakunta koostuu laajasta joukosta eurooppalaisia sijoittajia, kuten säätiöitä, eläkerahastoja, vakuutusyhtiöitä sekä institutionaalisia rahastojen rahastoja. Suomalaiset sijoittajat kasvattivat sitoumuksiaan verrattuna Intera Fund IV -rahastoon, ja enemmistö rahaston sitoumuksista tuli Interan pitkäaikaisilta sijoittajilta.
Voimakkaan kysynnän ansiosta rahasto saavutti enimmäiskokonsa ylimerkityssä lopullisessa sulkemisessa vain kahdeksan kuukautta lanseerauksen jälkeen. Nopean varainkeruun mahdollistivat Interan vahvat näytöt, pitkäaikaiset sijoittajasuhteet sekä vakiintunut asema pohjoismaisessa keskisuurten yritysten buyout-markkinassa. Kansainvälisten sijoittajien keskuudessa Intera tunnetaan laajasti yhtenä Suomen johtavista pääomasijoittajista.
”Olemme erittäin kiitollisia Intera Fund V:tä kohtaan osoitetusta vahvasta kiinnostuksesta. Haluamme kiittää sekä pitkäaikaisia että uusia sijoittajiamme heidän luottamuksestaan. Strategiamme säilyy ennallaan – jatkamme kumppanoitumista kunnianhimoisten kasvuyritysten kanssa ja tuemme niiden kehitystä sekä kansainvälistymistä. Suuremman rahaston avulla voimme entisestään vahvistaa rooliamme pohjoismaisten markkinajohtajien kasvun vauhdittajana,” sanoo Intera Partnersin toimitusjohtaja Juhana Kallio.
Intera on rakentanut toimivan ja toistettavan mallin suomalaisten ja ruotsalaisten yritysten kasvattamiseen pohjoismaisiksi markkinajohtajiksi. Interan portfolioyhtiöt ovat toteuttaneet noin 500 lisäyritysostoa, 70 prosenttia portfolioyhtiöistä on laajentunut kansainvälisesti, ja yhtiöiden liikevaihto on kasvanut yhteensä nelinkertaiseksi Interan omistusaikana. Intera jatkaa alansa johtavien yritysten rakentamista aktiivisen omistajuuden kautta hyödyntäen menestyksekästä arvonluontimalliaan.
Intera Fund V:n varainhankinnan neuvonantajina toimivat Piper Sandler ja Borenius Asianajotoimisto.
Lisätietoja:
Juhana Kallio
Toimitusjohtaja, Intera Partners
+358 40 526 6629